Zamyšlení nad životem a kariérou

I

Zamyšlení nad životem a kariérouzamysleni-nad-zivotem

Rozhovor s Patem Summerallem (Phil Kratovil)Jak jste se vlastně dostal ke sportu?

Vyrůstal jsem v hodně nešťastných poměrech. Rodiče spolu nežili, a tak jsem bydlel u babičky a později u tety a strýce. Začal jsem se věnovat sportu a vždycky jsem hrál nějaké míčové hry. To mě hrozně bavilo.

Na vysokou školu jsem šel s basketbalovým stipendiem, ale hrál jsem i americký fotbal a tenis. Když člověk dělá tři sporty, nemůže dělat prakticky nic jiného, takže to pro mě bylo něco jako náboženství. Sport pro mě znamenal únik před rodinou a bolestí, kterou jsem prožíval v dětství a dospívání. Pořád jsem někam cestoval a účastnil se turnajů a pak jsme to s kamarády oslavili u piva a podobně. Když jsem se stal profesionálním hráčem amerického fotbalu, hrávali jsme vždycky v neděli. O nedělích jsem sport komentoval pro televizi, a kvůli tomu jsem neměl možnost zapojit se do církve nebo jiné náboženské činnosti.

 

Které věci byly pro vás v té době důležité?

Když jsem začal hrát profesionálně, stal se pro mě tím nejdůležitějším v životě úspěch. Chtěl jsem šplhat po žebříčku úspěchu, abych byl co nejlepší ve všem, do čeho jsem se pustil, ať už ve sportu nebo ve vysílání. Důležité pro mě byly i peníze, ale věděl jsem, že ty jdou s úspěchem ruku v ruce. Moje vize tedy byla být úspěšný.

Tou dobou už jsem byl ženatý a měl jsem tři děti. Hrál jsem za New York Giants. Deset let jsem hrál americký fotbal v NFL a pak jsem rovnou přešel k CBS jako sportovní komentátor. V televizi byl pořád po ruce nějaký ten alkohol a já jsem si na něj vypěstoval závislost, zvlášť na whisky, kterou jsem měl nejraději.

Začínalo se to podepisovat na mé rodině, i když jsem si to neuvědomoval. Byl jsem vůči tomu slepý. Ne
chápal jsem, jak je možné, že jim nedochází, proč dělám to, co dělám. Návyk pít byl čím dál tím horší. Lidé z mého okolí mi říkali, že bych měl zpomalit, že se zabíjím a zanedbávám práci, ale já jsem to pouštěl z hlavy a namlouval jsem si, že jsem stejně dobrý, jako jsem vždycky býval. Byl jsem úspěšný po profesionální i finanční stránce, ale z hlediska toho, jak jsem se choval doma a v práci, byl můj život jeden velký chaos.

 

Co vás přivedlo ke změně směru?

Když se to takhle táhlo už léta, podnikli moji kamarádi něco, co bych označil jako „intervenci”. Každý z nich mi napsal dopis a v těch dopisech mi vysvětlovali, jak moc pro ně znamenám a jak je mrzí, když vidí, co ze sebe dělám. Doporučili mi, abych šel na kliniku Betty Fordové, s čímž jsem po spoustě rýpání, přemlouvání a postrkování ze strany rodiny a přátel nakonec souhlasil.

 

Jak vás tato zkušenost ovlivnila?

Když jsem vystřízlivěl, začalo mi docházet, co jsem sám sobě provedl. Zůstal jsem na klinice třiatřicet dnů. Seznámil jsem se s lidmi, kteří na tom byli stejně jako já a kteří se snažili přijít na to, o čem život vlastně je, které věci jsou v životě ty dobré a správné. Uvědomil jsem si, že tohle je něco, na co nestačím sám. Do té doby jsem byl sportovec, člověk úspěšný ve sportu i v práci, a představoval jsem si, že dokážu všechno zvládnout sám. Nepředpokládal jsem, že bych potřeboval jakoukoli pomoc. Ale začal jsem chápat, že to už sám táhnout nedokážu. Potřeboval jsem pomoc a potřeboval jsem se rozhodnout, kam se o ni obrátím. A tak jsem začal číst Bibli, abych prozkoumal, jestli opravdu existuje zdroj síly, kterou může dát člověku Bůh.

Odcházel jsem odtamtud s vírou, která se ve mně krátce předtím zrodila, a s něčím, co jsem dříve neměl: s nadějí. Nadějí na lepší život. Nadějí na správný život. Začal jsem se postupně stále víc angažovat ve vztahu s Bohem a zkoumat ho… V době, kdy jsem odcházel z kliniky, jsem zdaleka nezískal odpovědi na všechny své otázky, ale měl jsem nový zdroj síly, ze kterého jsem mohl čerpat.

Znovu jsem se oženil. Moje manželství se totiž kvůli tomu všemu rozpadlo. Ve stejný den, kdy jsem přestal pít, s pitím přestala i moje nová manželka Cherry, takže jsme procházeli obdobím odvykání společně. Přestěhovali jsme se do Texasu. Vzdal jsem se svého předchozího života i toho, jak jsem lpěl na svých chlapáckých názorech a věcech, které mě, jak jsem si představoval, vedly k úspěchu. Připadal jsem si svobodný, nový a jiný. Schází mi slova, když se to snažím popsat. Od té doby jsem v životě začal prožívat úžasné štěstí.

Jaký vliv to mělo na vaši rodinu?

V tom období se moje vztahy s dětmi výrazně ochladily. Všechny tři si říkaly, že se naše rodina rozpadla kvůli mně. Od té doby si ale všimly, co se se mnou stalo. Viděly, jak jsem se změnil, jak jsem šťastný a jak se angažuji ve snaze pomoci jiným zbavit se závislosti na alkoholu. S každým z nich jsem si mohl sednout a popovídat si o tom, jak moc to znamená pro můj život. Díky tomu se část škod zase napravila, i když asi ne všechno. Nevím, jestli se mi někdy povede překonat všechny následky úplně, ale teď jsem si s dětmi hodně blízko. Jsou si také hodně blízko s mojí druhou manželkou a mají s ní skvělý vztah.

 

Jaké jsou vaše současné plány?

Odcházím z práce komentátora na plný úvazek a opouštím komentátorské stanoviště, které jsem sdílel s Johnem Maddenem. Prožili jsme spolu jednadvacet báječných let, ale připadá mi, že si potřebuji dát pauzu. Budu dělat americký fotbal a jiné sporty, na které jsem dlouho neměl čas. Budu ale dál vysílat, protože to dělám hrozně rád.

Kdybych měl se vším začít znovu od začátku, zvolil bych si jiný přístup k životu. Nebyl bych tak posedlý úspěchem v kariéře. Teď je mi jasné, že jsem se snažil naplnit svůj život věcmi, které nemohou přinést dokonalé naplnění a nedá se v nich najít ani smysl života. Udělal bych si v životě čas na Boha. Rodina by pro mě měla prioritní význam. Postaral bych se, aby na tyhle dvě věci opravdu došlo.

 

Hlas Pata Summeralla sloužil jako „poznávací značka” amerického sportovního vysílání. Jako profesionální hráč amerického fotbalu byl Pat Summerall známý především jako kicker, který hrál ke konci padesátých let a v šedesátých letech za legendární New York Giants. Po odchodu z profesionálního amerického fotbalu byl po dvaatřicet let stálicí sportovního vysílání CBS. V roce 1994 se svým kolegou přešel k síti Fox Network. Po jednadvacet let představovali nejsilnější vysílací tým v dějinách amerického fotbalu.

 

Použito se souhlasem časopisu Success Factors, jehož cílem je pomáhat profesionálům v jejich rozvoji www.successfactors.org.

Add your Biographical Info and they will appear here.