Víc než pouhá spolupráce John C. Maxwell

I

Víc než pouhá spolupráce John C. Maxwell

Když se skupina vojáků během druhé světové války ocitla zavřená v německém zajateckém táboře, mohli se snadno rozhodnout, že tam prostě vyčkají, než válka skončí. Mohli se také pokusit o několik menších akcí, při nichž by osvobodili jednoho nebo dva lidi.

V jednom takovém táboře si ale stanovili mnohem vyšší cíl. Tito vězňové se sjednotili kolem společného cíle osvobodit během jediné noci 250 vojáků. Jejich příběh se stal základem filmu Velký útěk z roku 1963.

Představte si, kolik týmové práce bylo potřeba k tomu, aby se takový ambiciózní cíl mohl zdařit. Skupiny vězňů musely navrhnout a vykopat tunely, vybudovat z dřevěných latí z postelí podpůrné výdřevy, odklízet vykopaný materiál, vyrobit měchy, aby bylo možné do tunelů vhánět vzduch, a zajistit osvětlení.

Podle jednoho seznamu bylo potřeba zajistit 4 000 latí z postelí, 1 370 prken, 1 699 přikrývek, 52 dlouhých stolů, 1 219 nožů, 30 lopat, 200 metrů provazu a 300 metrů elektrického drátu.

Kromě toho, že bylo nezbytné sehnat materiál na tunely, každý uprchlík potřeboval civilní oděv, německé doklady, mapy, podomácku vyrobené navigační pomůcky a nouzové zásoby jídla.

Každý dostal úkol – od krejčích přes kapsáře až po padělatele dokladů. Existovaly dokonce týmy, které se specializovaly na odvedení pozornosti německých vojáků.

„Vyžadovalo si to soustředěné úsilí a pozornost více než 600 mužů – každého jednoho z nich, každičkou minutu, každičkou hodinu a každičkou noc, a to po více než rok,” řekl jednou režisér filmu John Sturges. „Asi nikdy neprošly lidské možnosti takovou neuvěřitelnou zkouškou a lidé asi nikdy neprojevili tolik odhodlanosti a odvahy.”

Aby bylo možné realizovat tak složitý úkol, museli vojáci přejít od pouhé spolupráce ke společné práci. Mezi spoluprací a společnou prací je totiž rozdíl.

Spolupráce znamená pracovat společně na základě přátelských vztahů. Všichni si společně sednou a jsou k sobě milí. Společná práce znamená pracovat na něčem společně a agresivně. A mezi těmito dvěma přístupy je obrovský rozdíl.

Aby se z vás stal člověk, který dokáže pracovat společně, je potřeba změnit čtyři věci:

1. Vnímání. Musíte své týmové kolegy vidět jinak. Musíte je vidět jako lidi, kteří pracují spolu s vámi, ne proti vám jako soupeři.

2. Postoj. Jako týmový hráč musíte dávat najevo podporu, nepodezřívat spolupracovníky, protože když druhým důvěřujete, chováte se k nim jinak – jednáte s nimi lépe.

3. Soustředění. Týmový hráč, který pracuje společně s druhými, se soustředí na tým, ne sám na sebe. Cavett Roberts to řekl správně: „Skutečný pokrok na jakémkoli poli je štafeta, není to jednorázová akce.” Je tedy třeba se soustředit na něco jiného.

4. Výsledky. Vítězství začnete získávat pomocí multiplikace.

Číslo jedna je na dosažení velikosti příliš málo. Ničeho velkého se ostatně nedá dosáhnout bez pomoci. Musíte se naučit spojit se s dalšími a pracovat společně.

Když rozvíjíte tým, který umí pracovat společně, začne jednat agresivně a nebude jen řešit vše smírně. A začne dosahovat vize, které by se pouhou spoluprací dosáhnout nedalo.

Tento článek je použit se svolením měsíčního e-bulletinu dr. Johna Maxwella „Leadership Wired”, k dispozici zdarma na www.MaximumImpact.com.

Add your Biographical Info and they will appear here.