Když přijdete na něco, co vám pomáhá uspět, předejte to následujícím generacím

I

Když přijdete na něco, co vám pomáhá uspět, předejte to následujícím generacím

Ron Baker je prezidentem a ředitelem společnosti Intouch Telecommunication, Inc. se sídlem v Atlantě, která se zabývá komunikačními technologiemi. Intouch poskytuje komunikační produkty a služby, jako jsou podnikové telefonní systémy, infrastruktury síťových kabelů pro hlasové, datové a vizuální aplikace i pro aplikace v oblasti optických vláken. Poskytuje také technologie pro ústředny, audio a video konference, vysokorychlostní přístup k internetu a lokální telefonní služby.

V jakém směru přispělo k vašemu úspěchu prostředí, ze kterého pocházíte?

Vrátím se k začátkům své zkušenosti s prací. Vzpomínám si, jak jsem jako desetiletý kluk dělal nosiče holí poloprofesionálním golfistům. Díky tomu jsem se seznámil s pestrou škálou lidí. Pak jsem dělal jiné drobné brigády: například jsem pomáhal v obchodě s potravinami a sledoval, jak majitel obchod řídí. To mi pomohlo vytvořit si představu o nezávislosti a o tom, jak nezávislost vypadá.

Také jsem rád četl životopisy, zvláště životopisy úspěšných lidí. Četl jsem o Thomasu Edisonovi a o různých starostech a trápeních, kterými procházel. Vzpomínám si, jak jsem četl autobiografii amerického podnikatele afrického původu Johna Johnsona Succeeding Against the Odds (Uspět navzdory vší pravděpodobnosti) a jak mě přivedla ke skvělé zkušenosti v oblasti vzdělání, kterou považuji za nesmírně významnou. Toto vše mě připravilo na první opravdovou zkušenost ve firmě, do které jsem nastoupil hned po vysoké škole, totiž v IBM.

Která poučení považujete za důležitá pro to, aby člověk ve světě podnikání získal náskok a udržel si ho?

Za prvé je třeba nabízet prvotřídní produkty a služby. Když jsem začal pracovat u IBM, jeden z projektů, na kterých jsem se podílel, spočíval v průzkumu trhu v oblasti skenovacích zařízení pro obchody s potravinami, která tehdy ještě neexistovala. Teď je vidíte v každém obchodě. Když jsem pracoval u firmy 3M, prodávali jsme první faxová zařízení. I ta jsou teď všude. Je tedy zapotřebí přicházet s průkopnickými výrobky, které potřebuje každý.

Za druhé je nutné kromě prodávaných výrobků a služeb poskytovat i nějakou přidanou hodnotu. Lidé mají stále starosti, potíže a problémy, které je třeba vyřešit. Pokud se vám bude dařit tyto problémy rozpoznat a dokážete nabídnout řešení, ocitnete se daleko před konkurencí.

Za třetí nic nenahradí pilnou práci. Pokud budete podávat lepší výkon než konkurence, také předběhnete dobu. A konečně v současném podnikání jsou vztahy ještě důležitější než kdy předtím. Lidé uzavírají obchody s těmi, které mají rádi a kterým důvěřují.

Jak se vám daří nacházet zdravou rovnováhu mezi osobním a profesním životem?

Každý samozřejmě potřebuje pilně pracovat, ale podle mne si musíme najít čas na odpočinek a relaxaci. Je třeba udělat krok zpátky, abychom se zotavili a přemýšleli o tom, co děláme, kde jsme byli a kde jsme, kam směřujeme a co chceme dělat v budoucnu. Je důležité trénovat mysl i tělo. Pomáhá to zůstat po mentální stránce ve formě a zachovat si vyrovnanost.

Je také třeba stanovit si priority a k tomu patří i pořádek v duchovním životě. Dědeček mi vždycky říkával, že si musím dávat pozor, abych neztratil svou duši. Šlo mu o to, že si mám zachovávat blízkost ve vztahu s Bohem, protože v konečném důsledku je to ta jediná realita, která doopravdy existuje. I rodina a přátelé jsou důležití, protože člověku poskytují oporu, když musí čelit krizi nebo nepříznivým okolnostem. Když před nás život postaví překážky, buď naše víra poroste, nebo se od ní začneme odklánět. A pokud naše víra zesílí, podaří se nám zkouškou projít. A já chci, aby moje víra rostla.

Co byste poradil dnešním začínajícím vedoucím?

Když přijdete na něco, co vám pomáhá uspět, předejte to následujícím generacím, lidem, kteří přicházejí po vás. Bylo by nešťastné vědět něco pozoruhodného, ale opustit tento svět, aniž byste to předali někomu, komu by to pomohlo.

Když jsem začínal, bylo mentorů pomálu a byli daleko, ale dnes se jich najde hodně. To je jedna z věcí, které dělám opravdu rád: vracet to, co do mne vložili jiní, a působit v rámci společnosti a mezi těmi, kdo přicházejí po mně.

Vytištěno se souhlasem Success Factors, časopisu napomáhajícímu rozvoji odborníkům v různých profesích. Můžete navštívit webovou stránku v angličtině www.successfactors.org

Add your Biographical Info and they will appear here.